Форум за Металотърсачи www.imperio.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Форум за Металотърсачи www.imperio.biz

Металотърсачи България. Форум за мнения за металдетектори и металдетектинг. Спортен клуб по металдетектинг MDETECTORS
 
ИндексИндекс  ГалерияГалерия  Мнениея за МеталотърсачиМнениея за Металотърсачи  ТърсенеТърсене  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  Списание IMPERIO.BGСписание IMPERIO.BG  
Клондайк Металотърсачи
Металотърсач от Клондайк
Съвет за избор на металотърсач
Съвет за избор на металотърсач
ОФИЦИАЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

Keywords
врътка Coil tesoro miladinka 5000 Fisher prodavam deus VANQUISH kupuvam грунда Майнлаб нишани Minelab wave nexus nokta голден TEKNETICS GOLD маск mask Simplex Spectrum пират lorenz
 

 Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари.

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Radislav
Цезар
Цезар




Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. Empty
ПисанеЗаглавие: Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари.   Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. EmptyСря Ное 07, 2012 10:34 pm

Археолози от БАН тази вечер са открили в голямата Свещарска (известна и като Омуртагова) могила дървено сандъче с много златни накити.

Това съобщи пред Агенция "Фокус" ст.н.с. д-р Диана Гергова от Археологическия институт с музей при БАН.

Находката е изключителна - от прекрасни златни накити и апликация към конска сбруя с много хубав златен начелник с конско протоме, каза още тя.

"В процес на проучване сме в момента. Работим на фарове, защото утре времето ще се развали. Мястото на намирането на находката е много необичайно и бързаме да се справим преди да е заваляло", допълни д-р Гергова.

По думите й находката е от края на ІV и началото на ІІІ век пр. Хр. Когато завършим проучването, ще можем да дадем още по-точна дата, добави тя.
"Това е времето на апогея на Гетската държава и може да се предположи, че най-голямата, Омуртаговата могила на царския некропол на гетите, така или иначе ще ни даде интересни резултати, когато имаме средства да я проучваме. Това се случи със спонсорство, за съжаление, не със средства на държавата", уточни археологът.

"Много съм щастлива, че на 10-тата година от началото на проучването на този знаков паметник, изобщо за историята на България - която е голямата Свещарска могила, имаме толкова прекрасни резултати", не скри радостта си д-р Гергова.

"Проучването продължава и в момента. Много се радвам, че показахме отново колко е голямо значението на резервата Сборяново, за който отдавна държавата не отделя никакви средства. Това е един център от световно значение във всяко едно отношение.

Радвам се, че това се случи точно тази вечер. Сега ще работим през цялата нощ за почистване на находката, защото тя е с много дребни златни предмети", уточни д-р Диана Гергова.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5271031
Върнете се в началото Go down
dektariev
Новобранец
Новобранец
dektariev



Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари.   Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. EmptyВто Ное 13, 2012 5:58 pm

да и аз чух за това но според мен част от съкровището е отишло при .. големите..
внимание
Върнете се в началото Go down
emilio
Про-Консул
Про-Консул




Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари.   Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. EmptyСря Ное 14, 2012 7:24 am

Само аз ли видях в репортажа че е копано с багери,това не са археолози а бетер търсачи.
За каде бързат,да не обере друг ларвите или кинтите.
Върнете се в началото Go down
dektariev
Новобранец
Новобранец
dektariev



Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари.   Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. EmptyСря Ное 14, 2012 4:44 pm

чувал съм от дядо ми безброи такива истории където дадени хора откриват нещо после ги посещават черните джипове и повече никои не ги вижда
Върнете се в началото Go down
emilio
Про-Консул
Про-Консул




Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари.   Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. EmptyЧет Ное 15, 2012 9:42 am

dektariev написа:
чувал съм от дядо ми безброи такива истории където дадени хора откриват нещо после ги посещават черните джипове и повече никои не ги вижда
Да не ти е разправял за зелените джипове че черните са от скоро Laughing
Върнете се в началото Go down
dektariev
Новобранец
Новобранец
dektariev



Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари.   Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари. EmptyЧет Ное 15, 2012 6:57 pm

моя грешка
Върнете се в началото Go down
 
Aрхеолози откриха златно съкровище край Свещари.
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Форум за Металотърсачи www.imperio.biz :: Форум за търсене на злато и Метеорити :: Общ форум-
Идете на: