Форум за Металотърсачи www.imperio.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Форум за Металотърсачи www.imperio.biz

Металотърсачи България. Форум за мнения за металдетектори и металдетектинг. Спортен клуб по металдетектинг MDETECTORS
 
ИндексИндекс  ГалерияГалерия  Мнениея за МеталотърсачиМнениея за Металотърсачи  ТърсенеТърсене  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  Списание IMPERIO.BGСписание IMPERIO.BG  
Клондайк Металотърсачи
Металотърсач от Клондайк
Съвет за избор на металотърсач
Съвет за избор на металотърсач
ОФИЦИАЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

Similar topics
Keywords
nokta Spectrum kupuvam Simplex Майнлаб mask Coil nexus VANQUISH маск deus грунда TEKNETICS GOLD wave Minelab нишани пират miladinka prodavam Fisher 5000 lorenz голден tesoro врътка
 

 Златна монета

Go down 
+8
vvurbanov
zolak
Джони
vaskonti
stan960
QNUS
ivanasen
horo
12 posters
Иди на страница : Previous  1, 2
АвторСъобщение
Джони
Цезар
Цезар
Джони



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 12:48 am

zolak написа:
Тази тема наистина има за какво да се чете!Браво на Вас!Ако имате време да слагате и снимка към мненията,ще се зарадвам много!
Еми, да, има, ама те си мислят, че се бъзикам, пък то не е така.


Един търсач - войн, двама - бригада, трима - чета, четирима и повече - армия. И така до 300 000!
Златна монета - Page 2 Skypelogo1
Върнете се в началото Go down
Джони
Цезар
Цезар
Джони



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 12:53 am

stan960 написа:
-Нещо ми изчезна риплея -Очевидно бирата след двете ракий ми е в повече -Ахчета или Ахсчета -Чувал съм го като определение за едър бронз изключая Сестерций или Дюпондий.По нашия край аз поне не съм чувал и виждал некой да бърка бобчета със Статери и да казва нещо като найменование от рода на Златно бобче.Сега кво казал некъв Альо де оди да рови кат къртица всеки ден ма абер си нема от Нумизматика мисля не е меродавно както казах та да са опитваме да му придадем некво почти научно тълкувание................... Laughing
Не бъркат бобчета със статери - май не ми усети шегата. Пък даже и бай...както му казваш там, най-много да сбърка и да каже на всичкия едър бронз "колония", изключая сестерциите, щото и тях ги знаят. Сестерциите ги бъркат с медалиони, и на мен ми се е случвало преди има няма двайсе години.Но тия Ахчета или Ахсчета хич ги няма като термин.
Но виж, тва все пак е интересно - къде какви са им народните названия на различните номинали.


Един търсач - войн, двама - бригада, трима - чета, четирима и повече - армия. И така до 300 000!
Златна монета - Page 2 Skypelogo1
Върнете се в началото Go down
ivanasen
Джадай
Джадай
ivanasen



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 1:11 am

Доколкото знам, акчета казват на дребните сребърни турски монети! Така, ли е ? Каква е разликата между дюпондии и динар. Кой е с по-голям номинал?
Върнете се в началото Go down
QNUS
Консул
Консул
QNUS



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 1:14 am

Джони написа:
zolak написа:
Тази тема наистина има за какво да се чете!Браво на Вас!Ако имате време да слагате и снимка към мненията,ще се зарадвам много!
Еми, да, има, ама те си мислят, че се бъзикам, пък то не е така.
ХИТРА маймунка си ти....но има некво бобче де постоянно рови и ниска да излезе статер,писах му преди малко -аре дайте колеги да му начукаме плюсове че ми писна.не мога да мисла от лични съобщения....Най после да има тема за монети в този форум и то с реакциии от обичаните от мен какички -мамини..
ТО просто се губи смисъла ДЖОНИ .Както и какито с насръхналите зърна...... Very Happy ПРИЗНАВАМ СИ ЧЕ ЗАГУБИХ войната срещщу вас....-отказвам се .след като ******ите са поввече от мене?
Върнете се в началото Go down
Джони
Цезар
Цезар
Джони



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 2:08 am

Джони написа:
stan960 написа:
Джони написа:
QNUS написа:
stan960 написа:
Джони написа:
stan960 написа:
Cool -Мъ къде си го чел това официално: -Скифатна форма? Аз поне в БГ Нумизматиката съм срещал: -Чашовидна форма. Кво идва от турски или арабски не е меродавно та да требва да се учиш дока си жив щото на Български си има думи за това. Cool
E, тоя път и аз се впечатлих.Че и от двама ви...На бялото не може да се каже черно. След многото теми и бла бла за нишани и стъпки...това пълни окото.
-Леле,направо ни настръхнаха космите -Арбитърът на вси Металдетектинг форуми ни похвали................................. Laughing Laughing Laughing
АКО не продължаваш да се бъзикаш по твой стил с всеки.наверно визираш каката...?ТО всеки си некви познания и ОЧИ ,.има каталози и интернет ,всеки да чете...
Laughing Laughing Laughing Благодаря.... Laughing Laughing Laughing за комплиментите Laughing Laughing Laughing ...и на двамата.
И, колкото и да ви е чудно, радвам се, когато колеги демонстрират знание.
Айде сега кажете що е "бобче" и има ли то почва у нас? Smile И кое е златното ....И как му викат в северна и в южна Бг.
Този въпрос е, за да се върнем в темата пък и има какво да се научи....
-Не знам кво има да се научи от това че еди къде си им викат бобчета пък по вашия край например на всичко от тоя род му викат Ахчета -Що е така,нема аз да казвам -Кажи го ти................................. Laughing Laughing Laughing
А тука нещо сбърка...такова название по моя край няма.
Асчета казват на нумиите или , акчета казват на малките турски сребърни монети, не съм запозната с официалното им название. А бобчета казват на бронзовите халкове...Пък на "златното бобче", понеже се изучихме.... Laughing Laughing Laughing му викаме статер. Ама някои още не знаят, че има и сребърен статер....
Пък на сенатския Ас, пак така си му викаме, когато не го бъркат с колониялен бронз или дюпондий....Пък "Ах, ах...." казваме на съвсем други работи. Laughing
Опс. Да се поправя доде е време. Всъщност, на нумиите им казваме анонимки, като махнем най-едрите номинали с М и К, на които просто си им казваме емки и ката, пък асчетата си имат друг термин в нумизматиката, ама пусто в момента ми убягва. Да се включват по-знаещите, на мен нумизматиката не ми е най-силната страна.
С "ах..ах..че то..." се справям май по-добре. Laughing Laughing Laughing


Един търсач - войн, двама - бригада, трима - чета, четирима и повече - армия. И така до 300 000!
Златна монета - Page 2 Skypelogo1
Върнете се в началото Go down
stan960
Джадай
Джадай
stan960



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 8:28 am

Абе не знам кое е по силната ти страна ахкането или ахсчетата ма таз я чух преди години от един приятел колега точно от вашенско.Не мога да се сетя сега от Търговище ли беше или от Нови пазар.Интересното беше че така си викаше и на бобчето и на аса та дори на фолисите от малкият номинал.Иначе знам кво е аКче както и предполам що вероятно то е майката на ахчетата по него край. Smile
Върнете се в началото Go down
zolak
Легионер
Легионер
zolak



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 10:50 am

Има една златна "монета",по скоро е тип медальон и е с народното име "Кръщене" или "Рождение на Христос".Има я в 12к/стои по бяла/,в 14к,18к,20к,22,23к.Въпроса ми е кога и от кой са сечени?


това ,което не може да ме убие ,ме прави по-силна
Върнете се в началото Go down
vvurbanov
Консул
Консул
vvurbanov



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 1:24 pm

zolak написа:
Има една златна "монета",по скоро е тип медальон и е с народното име "Кръщене" или "Рождение на Христос".Има я в 12к/стои по бяла/,в 14к,18к,20к,22,23к.Въпроса ми е кога и от кой са сечени?

-Виждал съм само веднъж през 1964г. няколко подобни медальона.Чувал съм че поклонниците от божи гроб връщайки в България са ги носили оттам.А кога и от кой са сечени мога само да предполагам.Може би са сечени доста години и във всичко това има пръст църквата.

------------------------------------------------------------------
-Снощи съм изтървал дискусията за асчетата и за другите номинали.Но не е късно да помогна малко за изясняването на въпроса.Още като намерихме първите монети и аз питах брата понеже по разбира как се казват.Той тогава каза нещо като(да не го сбъркам) центенионалис."А не туй няма да стане" му казах.За удобство решихме понеже са медни като аса но по малки да им викаме асчета.По лесно се произнася.За емките и койките е лесно то си го пише на тях.Името на бобчетата наготово го научих,но нямам спомен откъде(трябва да питам брата или Христо,все някой от триумвирата ще знае).Не е много възпитано, но за п*чите въшки нищо не сте споменали.Как ли са ми влезли в устата тогава не мога да се сетя.Стават да си начеше човек имайнярската краста или нещо друго.Но толкоз,само за чесане стават.
Върнете се в началото Go down
miroslavmladenov
Про-Консул
Про-Консул




Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 7:57 pm

на костаците ли викаш ,п.чи въшки??? Laughing
Върнете се в началото Go down
vvurbanov
Консул
Консул
vvurbanov



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 8:37 pm

miroslavmladenov написа:
на костаците ли викаш ,п.чи въшки??? Laughing

На тия монети под 6мм. Laughing
Върнете се в началото Go down
ivangrozni
Консул
Консул
ivangrozni



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 13, 2012 9:44 pm

при нас на центенионалисът му викат майорина.
Върнете се в началото Go down
vvurbanov
Консул
Консул
vvurbanov



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyВто Авг 14, 2012 11:10 am

ivangrozni написа:
при нас на центенионалисът му викат майорина.

-Работата беше там че като се опитах три пъти да кажа центенионалис и стигнах само до средата ми писна от металдетектинга и почнах да псувам нумизматиката.И с майорината е същото,от другия край на калето като ме питат какво си намерил.Докато кажеш май...и чул недочул от другия край ще ти отвърнат "и аз твойта..."Тогава се почуства нужда от въвеждането на нова дума(с малко букви) в нумизматиката която лесно да се произнася и помни.Съвсем с една буква не може да е думата защото все пак нумизматиката е наука,макар в България да я смятат за леко престъпна.То и нова буква трудно се измисля,я откога си седят едни и същи в азбуката и нито повече стават нито да подменят поне някоя.Асчето не е лоша дума не е лошо и да го намериш особенно ако е качествено.А пък и ако е рядко още по добре.Естествено ако са много е най добре.Хубаво е тези работи да се знаят защото ако реши човек нещо да намери да знае кое е най добре.Трябва да се има напредвид че тия правила важат и за сребърните и златните монети.
Върнете се в началото Go down
ivangrozni
Консул
Консул
ivangrozni



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyСъб Авг 18, 2012 9:34 am

Колега, не е ли по - лесно да му кажеш фолис или ако държиш да има ЧЕ фолисче вместо измислено ас-че , което като термин няма нищо общо с епохата ?
Върнете се в началото Go down
vvurbanov
Консул
Консул
vvurbanov



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyСъб Авг 18, 2012 10:21 am

Прав си колега,много удачно предложение.Лично аз нямам нищо напротив.Но доста хора досега са си направили труда да се научат да произнасят погрешно думата.И ще им бъде трудно сега да се отучват и да заучават друга макар и по сполучлива дума.А и как да изтеглим асчето от обращение?Освен новите колеги да възприемат фолисчето или направо да ги наричат с истинските имена.
Върнете се в началото Go down
jordan_nenov
Джадай
Джадай
jordan_nenov



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyСъб Авг 18, 2012 11:36 am

Най-добре е всички колеги, и стари и млади да ги наричаме с истинските им имена...


ОКО ЗА ДВЕ, ЗЪБ ЗА ЧЕНЕ...
Върнете се в началото Go down
ivangrozni
Консул
Консул
ivangrozni



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyСъб Авг 18, 2012 2:11 pm

Бобчета казваха на персийската "Дарейка" - 8.5 гр.златна монета, как това наименование се е прехвърлило на бронзовите номинали на македонските царе - неизвестно , сигурно като "асчето".
Върнете се в началото Go down
Джони
Цезар
Цезар
Джони



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyСъб Авг 18, 2012 4:14 pm

jordan_nenov написа:
Най-добре е всички колеги, и стари и млади да ги наричаме с истинските им имена...
Да, не е лошо... Laughing Ама тогава, като се видим трябва да си носим и по един нумизматичен справочник под мишница, за да си превеждаме. Сигурна съм, че термини като "асчета", "коцета", "костаци".....ще си останат много дълго в речника на търсача...и не виждам нищо лошо в това.
Аз лично не знам всички официални наименования, а и май не познавам колега,/ освен запалените нумизмати, но там работата е малко по-друга/, който да знае абсолютно всичко. Very Happy
Laughing Laughing Laughing И се присетих по темата...да ти вкарам малко жаргон.
Обажда ми се вчера един колега, ама по телефона, питам, как е хавата, имаше ли риба?
Отговаря ми: Ами бе, вика, шараните свършиха. Намерих някоя и друга гъба. Ама на тръгване като се заврях в едни храсти, че два тетерека ми взеха акъла.... Laughing Laughing Laughing Вземам, казва, пушката утре и...бой... Laughing Laughing


Един търсач - войн, двама - бригада, трима - чета, четирима и повече - армия. И така до 300 000!
Златна монета - Page 2 Skypelogo1
Върнете се в началото Go down
vvurbanov
Консул
Консул
vvurbanov



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyСъб Авг 18, 2012 4:47 pm

След 1990година започнаха да излизат в България разни препечатки и преводи на нумизматична литература.До тогава нямаше абсолютно нищо излязло на български или някакъв чужд език по въпроса.Йорданка Юрукова имаше издадени две книги и двете с минимум информация.Едната беше" 24 монети и печати" ,на другата съм и забравил заглавието.С голям труд бях успял да си намеря каталога на Никола Мушмов,но той не беше актуален.През 1981г.ми донесоха от чужбина първия каталог на Сейби от където можеше да се видят по дребните номинали римски монети.След това си взех византията и някои аукциони на Ланц и Хирш.Та до осемдесет и първа година беше пълен мрак.Колко съм се ровил в библиотеките-никаква мумизматична литература.Политиката на комунистите беше да държат народа невежа по въпроса за да могат лесно и без пари да му вземат това което има или намери.През тия години говорих с много намервачи на колективни находки които са ги предали в музея.Получените от тях пари бяха 40-60лв. а находките са стрували по няколко стотин хиляди лева.Какви находки на прекрасни сестерции1400бр.милиренсии на Константин Велики100бр.колониален бронз с медальони из него,денари,тетрадрахми взето за смешни пари на цената на една десета на ЕДНА от монетите.Ама аз се отплеснах,значи голяма част от североизточна България са свикнали с тия наименования на монетите.Повечето хора знаят истинските имена на тия монети но я карат както са свикнали и както им е по лесно.
Върнете се в началото Go down
QNUS
Консул
Консул
QNUS



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 20, 2012 12:48 am

[quote="Джони"]
jordan_nenov написа:
Най-добре е всички колеги, и стари и млади да ги наричаме с истинските им имена...
Да, не е лошо... Laughing Ама тогава, като се видим трябва да си носим и по един нумизматичен справочник под мишница, за да си превеждаме. Сигурна съм, че термини като "асчета", "коцета", "костаци".....ще си останат много дълго в речника на търсача...и не виждам нищо лошо в това.
Аз лично не знам всички официални наименования, а и май не познавам колега,/ освен запалените нумизмати, но там работата е малко по-друга/, който да знае абсолютно всичко. Very Happy

Асчета ,ахчета и акчета е друго....коцета и костаци са произлезли от сечените с тонове монети на Константин -галено коцето-коцета,костаци пак е някаква транскрипция на Константин -някъде му казват бай Коста Very Happy - а другаде константинки. Wink
Върнете се в началото Go down
sony147
Цезар
Цезар
sony147



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 20, 2012 1:10 am

Но това е изуумително бе хора!!!!!Оставете малко сакрални моменти и на младежтаааа!!!!!!!!!!Че ги знаете много и разбирате нещата Ви личи,от бастуните в ръцете ви,но все пак!?!??


Дошло е време,робите да преброят господарите!
Върнете се в началото Go down
QNUS
Консул
Консул
QNUS



Златна монета - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Златна монета   Златна монета - Page 2 EmptyПон Авг 20, 2012 1:30 am

sony147 написа:
Но това е изуумително бе хора!!!!!Оставете малко сакрални моменти и на младежтаааа!!!!!!!!!!Че ги знаете много и разбирате нещата Ви личи,от бастуните в ръцете ви,но все пак!?!??

ООО Докторе-здравей!Ми ти като представител на тези с бастуните -разясни моля те центенионалиса като фракция на фолиса ли е или е нещичко по-различно? Wink
Върнете се в началото Go down
 
Златна монета
Върнете се в началото 
Страница 2 от 2Иди на страница : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Златна монета
» Златна монета от времето на Траян Деций.
» Откриха рядка златна монета на имп. Фока на крепостта Русокастро

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Форум за Металотърсачи www.imperio.biz :: Металдетектинг Новини-
Идете на: