Форум за Металотърсачи www.imperio.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Форум за Металотърсачи www.imperio.biz

Металотърсачи България. Форум за мнения за металдетектори и металдетектинг. Спортен клуб по металдетектинг MDETECTORS
 
ИндексИндекс  ГалерияГалерия  Мнениея за МеталотърсачиМнениея за Металотърсачи  ТърсенеТърсене  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  Списание IMPERIO.BGСписание IMPERIO.BG  
Клондайк Металотърсачи
Металотърсач от Клондайк
Съвет за избор на металотърсач
Съвет за избор на металотърсач
ОФИЦИАЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

Similar topics
Keywords
врътка голден 5000 wave Minelab mask deus prodavam GOLD Coil пират miladinka kupuvam nokta lorenz грунда маск nexus TEKNETICS Simplex Fisher Spectrum VANQUISH нишани Майнлаб tesoro
 

 какви са разликите между монетите византия и венеция

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
Гост
Гост




какви са разликите между монетите  византия и венеция Empty
ПисанеЗаглавие: какви са разликите между монетите византия и венеция   какви са разликите между монетите  византия и венеция EmptyПет Сеп 14, 2012 12:57 am

Колеги ,напишете своите мнения и впечатления!
Върнете се в началото Go down
vvurbanov
Консул
Консул
vvurbanov



какви са разликите между монетите  византия и венеция Empty
ПисанеЗаглавие: Re: какви са разликите между монетите византия и венеция   какви са разликите между монетите  византия и венеция EmptyПет Сеп 14, 2012 5:00 am

Най известен от сребърните монети е венецианския матапан.Изглежда доста държави са му подражавали.Сръбските монети от този период много приличат на него.От българските царе само Иван Асен втори сече такива сребърни монети.Даже имаше спорове дали са негови и не знам какво излезе накрая.Не си спомням и какви бяха златните венециански монети от този период,а съм виждал.Дали бяха "цехини"или "дукати"?Но сребърните и златните които съм виждал все са били евтини.Венецианската република явно много е сякла.Не съм виждал медните им монети какво представляват.Предполагам че някои византийските монети ще приличат на тях.Защото обикновенно монетите на различните държави сечени през един и същи период си приличат.Или поне някои от тях.
П.П. Сега гледах в каталога че след 1204г Константинопол пада и се основава Латинската империя.Предполагам че някои от монетите на Теодор Комнин ще приличат на венецианските.В КОНСТАНТИНОПОЛ ОТ 1204-1261 И ТЕСАЛОНИКА от 1204-1224 има латински управници може те да са донесли венециански стил в монетосеченето.Венецианските матапани се срещат по нашите земи до14век.Ето една статия за българското монетосечене по това време от Кирил62.
http://moneti.org/index.php?option=com_eforum&task=view&id=150&Itemid=82
Върнете се в началото Go down
sitalk
Джадай
Джадай
sitalk



какви са разликите между монетите  византия и венеция Empty
ПисанеЗаглавие: Re: какви са разликите между монетите византия и венеция   какви са разликите между монетите  византия и венеция EmptyПет Сеп 14, 2012 10:21 pm

Солида е малко по-голям по тегло.
Приличат си иначе по физиономия,в първите секудни като се появи в пръстта,дуката прилича на солид......но като видиш бадемообразния реверс,разбираш,че е венецианско злато.... Wink
Върнете се в началото Go down
Гост
Гост




какви са разликите между монетите  византия и венеция Empty
ПисанеЗаглавие: Re: какви са разликите между монетите византия и венеция   какви са разликите между монетите  византия и венеция EmptyПет Сеп 14, 2012 10:49 pm

За сребърните венициански /матапани/ съм чел , че се наричат grosso, а златните дукати.
Върнете се в началото Go down
 
какви са разликите между монетите византия и венеция
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Какви сме били,какви сме станали...
» Откриха "Малък Помпей" на 70 км от Венеция
» Въпросче за монетите

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Форум за Металотърсачи www.imperio.biz :: Металдетектори-монетари :: Български металдетектори-
Идете на: